Zdjęcia TatrGaleria

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Zdjęcia Tatr Dolina Roztoki

Dolina Roztoki – dolina w Tatrach Wysokich, odgałęzienie Doliny Białki, dolne przedłużenie Doliny Pięciu Stawów Polskich--a-- umiejscowione wzdłuż dyslokacji (Dolina Pięciu Stawów znajduje się na skrzyżowaniu kilku stref dyslokacyjnych).

Dolina ma długość ok. 4,5 km i powierzchnię ok. 7,0 km². Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów oddziela próg ściany stawiarskiej. Wspólnie te dwie doliny są największym polskim odgałęzieniem Doliny Białki.

U-kształtna Dolina Roztoki wcina się pomiędzy grzbiety Wołoszyna i Opalonego, które oddzielają ją od Doliny Waksmundzkiej i Doliny Rybiego Potoku.

Jej krajobraz mocno różni się od widoków w Dolinie Pięciu Stawów. Dnem doliny płynie potok Roztoka – dopływ Białki. Wejście do doliny otwiera wodospad --mi12--Wodogrzmoty Mickiewicza--a--, a górną jej część zamyka --mi14--Siklawa
. Do wysokości ok. 1370 m n.p.m. rośnie las świerkowy, który wyżej przechodzi w bór limbowy poprzetykany modrzewiem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych w Tatrach naturalnych lasów, wiek wielu świerków przekracza 300 lat, a niektórych nawet 400 lat. Zbocza ciągnących się wzdłuż doliny grzbietów przecinają liczne żleby, z których wiosną schodzą lawiny aż do dna doliny. W żlebach i poniżej nich znajdują się osypiska piargów. Lasy poszarpane są pasami lawinisk i poprzecinane widocznymi urwiskami skalnymi. Latem zbocza gór zdobią gęste oploty kosodrzewiny, a zimą zamarznięte kaskady lodowych sopli o przeróżnych odcieniach bieli. Dno doliny pokrywa miejscami kosodrzewina poprzetykana jarzębiną i barwnymi plamami kwitnących roślin. Potok już na wysokości polany Nowa Roztoka (znajduje się na niej szałas) płynie kaskadami z średnim spadkiem 110 m/km. Jest to teren ścisłego rezerwatu przyrody, ostoja jeleni, kozic i niedźwiedzi.

Na przełęczy, przy żlebie, zainstalowano urządzenie wyciągowe łączące ją z drogą w Dolinie Roztoki. Wyciąg ułatwia zaopatrzenie schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów.

W górnej części doliny, zawieszone nad jej dnem, znajdują się dwie boczne odnogi: Buczynowa Dolinka i Świstówka Roztocka.

Poniżej Doliny Roztoki, w Dolinie Białki, na polanie Stara Roztoka zbudowano w 1876 schronisko im. Wincentego Pola.

Źródło: wikipedia.org
Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License

Zdjęcia TatrGaleria

Potok Roztoka
Potok Roztoka
Radek
Dolina Roztoki
Dolina Roztoki
Radek
Widok z Doliny Roztoki
Widok z Doliny Roztoki
Radek
Roztoka
Roztoka
Radek
 

Zdjęcia TatrDolina Roztoki

 Przejście zPrzejście doKolor szlakuCzas
1Wodogrzmoty MickiewiczaDolina Roztoki - czarny do schroniska w 5 Stawach75 m
 Długość trasy: 1h 15m (3.445 km) Przewyższenia do pokonania: w górę - 322m, w dół - 7m.

mapa serwisu Google kontakt