TematyOdpowiedzi
Tatry
Wszystko o tych ślicznych górach.
1951287
Odpowiedzi: 1
Temat: Rysy Akcja ratownicza Ostatnia post: 2010-06-27 20:26:45
Liczba odpowiedzi: 1
Liczba odsłon: 1421
Data wpisu: 2010-06-27 12:07:42
#Rysy : akcja ratownicza; 12-latek spadł 300 m

W rejonie Rysów w Tatrach Wysokich 12-letni Litwin pośliznął się i spadł około 300 metrów. Trwająca całą noc akcja ratownicza słowackiej Horskiej Zahrannej Służby (HZS) - odpowiednika TOPR - zakończyła się w niedzielę rano.

Chłopiec w sobotę szedł trawersem pod wierzchołkiem Rysów, gdzie poślizgnął się i spadł na stromy i niedostępny teren. W wyniku upadku doznał obrażeń głowy i złamał nogę - informują słowaccy ratownicy na swojej stronie internetowej.O wypadku telefonicznie poinformował słowackich ratowników turysta, który wędrował wraz z grupą młodych Litwinów.10 ratowników słowackiej Horskiej Zahrannej Służby, pieszo wyruszyło z pomocą młodemu Litwinowi. Z powodu zapadającej nocy i niskiego pułapu chmur nie mogli uzyć śmigłowca. Jako pierwszy z pomocą chłopcu przyszedł pracownik schroniska pod Rysami, który przy pomocy liny zszedł do rannego chłopca.Kiedy ratownicy dotarli na miejsce, chłopiec był mocno wychłodzony. Po opatrzeniu ran, z pomocą lin i noszy, przetransportowano go do schroniska nad jeziorem Popradzkim, skąd dalej śmigłowcem przewieziono do szpitala.W międzyczasie do słowackich ratowników górskich dotarła wiadomość, że grupa ośmiu Litwinów zabłądziła w okolicach schroniska pod Rysami. Turyści we mgle i ciemności stracili orientację w terenie i nie potrafili odnaleźć szlaku. Na miejsce wysłano kolejną grupę ratowników; wkrótce jednak poinformowano ich, że Litwini sami trafili do schroniska pod Rysami.

Źródło tekstu: onet.pl
Data wpisu: 2010-06-27 20:26:45
Najprawdopodobniej któryś z pracowników nie zauważył, że w krzesełkach są dwaj turyści i wyłączył kolej linową na Butorowy Wierch.

Kolejka stanęła w niedzielę tuż po godz. 18. Zdezorientowani turyści zawiadomili straż pożarna i policje. Na miejsce udali się strażacy.Jak nam powiedział oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem, byli gotowi do ewakuacji turystów z unieruchomionego wyciągu. Na szczęście nie było to konieczne.

Kolej nie zepsuła się. Została uruchomione i turyści spokojnie dojechali do górnej stacji kolejki.

Źródło: Gazeta Krakowska
Odpowiedzi: 1

mapa serwisu Google kontakt