Zdjęcia TatrGaleria

Dolina Pięciu Stawów Polskich.

Zdjęcia Tatr Dolina Pięciu Stawów Polskich

Pięciu Stawów Polskich Dolina, dolina w Tatrach Wysokich, stanowiąca górną część Doliny Roztoki, wchodzącej w obręb Doliny Białki. Podchodzi pod Kozi Wierch--a--, Zamarłą Turnię, Mały Kozi Wierch, --mi31--Zawrat--a--, --mi10--Świnicę--a--, Walentkowy Wierch, Liptowskie Mury, Miedziane i Opalony Wierch. Dolina Pięciu Stawów Polskich stanowi wysoko położony (w całości powyżej górnej granicy lasu) wielki cyrk lodowcowy z kilkoma odnogami bocznymi. Znajduje się tu szereg jezior, w tym sześć (wbrew nazwie) większych: Wielki, Czarny, Przedni, Zadni, Mały i Wole Oko, noszących ogólną nazwę Pięciu Stawów Polskich. Dolina Pięciu Stawów Polskich jest często odwiedzana przez turystów i taterników, znakowane szlaki wiodą stąd na: Zawrat, Kozią Przełęcz, Kozi Wierch, Krzyżne, Szpiglasową Przełęcz, do --mi0--Morskiego Oka przez Opalone oraz w dół do Doliny Roztoki.Znajduje się tutaj najwyżej położone w Polsce schronisko górskie (nad Przednim Stawem, na wysokości 1671 m n.p.m.).
Wielki Staw Polski drugie co do wielkości (34,14 ha) jezioro w Tatrach (według innych źródeł pierwszy), w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, pomiędzy masywami Miedzianego i Koziego Wierchu. Wielki Staw Polski jest najgłębszym (79,3 m) i najbardziej pojemnym (12 967 tys. m3) jeziorem tatrzańskim. Leży w przegłębieniu dna cyrku lodowcowego Doliny Pięciu Stawów Polskich, powstałym w miejscu zbiegania się kilku lodowców. Z jeziora wypływa potok Roztoka. Równolegle do północnego brzegu stawu biegnie znakowany szlak na Zawrat.
Czarny Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, jezioro w Tatrach Wysokich, w górnej części Doliny Pięciu Stawów Polskich, pod ścianami grani Liptowskich Murów. Powierzchnia 13 ha, długość 618 m, szerokość 296 m, głębokość do 50 m. Leży na wysokości 1722 m n.p.m. w cyrku lodowcowym, zamkniętym skalnym progiem. Kształt owalny, brzegi strome.
Przedni Staw Polski, jezioro w Tatrach Wysokich, stanowiące najdalej wysunięte na północny wschód jezioro w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, u stóp Opalonego Wierchu. Powierzchnia 7,72 ha, głębokość 34,6 m. Wysokość 1668 m n.p.m. Przedni Staw Polski jest typową misą polodowcową o kolistym kształcie, zamkniętą od strony progu Doliny Roztoki ryglem skalnym z mutonowymi wzniesieniami Wyżniej i Niżniej Kopy. Jezioro jest odwadniane ku zachodowi, przez sąsiedni Mały Staw Polski, do Wielkiego Stawu Polskiego. Na północno-zachodnim brzegu znajduje się, wybudowane w 1954, duże schronisko turystyczne im. L. Zejsznera.
Zadni Staw Polski, staw w polskich Tatrach Wysokich, położony w Dolinie Pod Kołem (górna część Doliny Pięciu Stawów Polskich). W jego otoczeniu wznoszą się: Walentkowy Wierch, Świnica, Mały Kozi Wierch i Kołowa Czuba. Jeden z wyżej położonych stawów tatrzańskich (1890 m n.p.m.), o powierzchni 6,46 ha, głębokości 31,6 m. Zadni Staw Polski jest typowym jeziorem karowym, zamkniętym ryglem skalnym i otoczonym złomami morenowymi i usypiskami. Przez większą część roku jego taflę pokrywa lód, topniejący dopiero w czerwcu lub lipcu. Z Zadniego Stawu Polskiego wypływa potok, wpadający do położonego niżej Wolego Oka.
Mały Staw Polski jezioro w polskich Tatrach Wysokich, położone na wysokości 1668 m n.p.m., w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, pomiędzy Wielkim Stawem i Przednim Stawem. Powierzchnia 0,18 ha, głębokość 2,1 m. Mały Staw Polski powstał w przegłębieniu skalnego dna cyrku lodowcowego. Po północnej stronie znajduje się niewielki drewniany budynek Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nad brzegiem Małego Stawu Polskiego znajduje się węzeł szlaków turystycznych, do trasy biegnącej znad Przedniego Stawu w kierunku Zawratu dochodzi szlak z Doliny Roztoki.

Zdjęcia TatrGaleria

Widok na Tatry Słowackie
Widok na Tatry Słowackie
Krzysztof Mikucki
Wielki Staw
Wielki Staw
Krzysztof Mikucki
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich
angelo1955
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich
angelo1955
 

Zdjęcia TatrZ Palenicy Białczańskiej do Małego Stawu Polskiego

 Przejście zPrzejście doKolor szlakuCzas
1Palenica BiałczańskaPP_Pale_wodogrzmoty30 m
2PP_Pale_wodogrzmotyWodogrzmoty Mickiewicza10 m
3Wodogrzmoty MickiewiczaDolina Roztoki - czarny do schroniska w 5 Stawach75 m
4Dolina Roztoki - czarny do schroniska w 5 StawachMały Staw Polski45 m
 Długość trasy: 2h 40m (7.408 km) Przewyższenia do pokonania: w górę - 716m, w dół - 27m.

mapa serwisu Google kontakt