Zdjęcia TatrGaleria

Dolina Gąsienicowa

Zdjęcia Tatr Dolina Gąsienicowa

Leży na pograniczu Tatr zachodnich i Wysokich i jest górnym piętrem Doliny Suchej Wody. Dolina Gąsienicowa jest podzielona, przez odbiegająca od masywu Świnicy Grań Kościelców, na dwie części: wschodnią, należącą do Tatr Wysokich i zachodią, przez które przebiega granica między Tatrami Zachodnimi, a Wysokimi. Krajobraz Hali Gąsienicowej jest typowo wysokogórski. Możemy stąd podziwiać granitowe szczyty Tatr Wysokich min. Świnicę (2301 m), grań Kościelców (2158 m), Granaty (2239 m) czy też Żółtą Turnię (2087 m). Dolina Gąsienicowa zwana jest również Doliną Stawów Gąsienicowych, ponieważ znajduje się tu 21 polożonych na róznych wysokościach jeziorek.Czarny Staw Gąsienicowy lezy we wschodniej części doliny na wysokości 1620 m n.p.m. u stóp Koscieliska. Z powierzchnią 17,79 ha jest on najwiekszym ze stawów Doliny Gąsienicowej. W najgłębszym miejscu ma on 51 m głębokosci.
Zmarzły Staw leży powyżej Czarnego Stawu na wysokości 1787 m n.p.m. Nazwa wzięła się stąd, że jego powierzchnia jest pokryta lodem nawet do póżnego lata. Przechodzi się obok nigo wchodząc ścieżka na Zawrat.
Wiekszość stawów leży jednak w zachodniej cześci doliny. Najwiekszym z nich jest leżący na wysokosci 1672 m n.p.m. Zielony Staw. Ma on powierzchnie 3,84 ha i głębokość 15,1 m. Znajdują się tu również stawy: Długi, Kurtkowiec, Dwoisty, Zadni, Litworowy (Sobkowy), oraz Czerwne Stawki - Wyżny i Niżny
Niektóre z pozostałych stawów są na tyle małe, że zdarza się iż wysychają.

Zdjęcia TatrGaleria

Dolina Gąsiennicowa
Dolina Gąsiennicowa
Krzysztof Mikucki
Panorama szczytów okalających Dolinę Gąsiennicową
Panorama szczytów okalających Dolinę Gąsiennicową
Krzysztof Mikucki
     

Zdjęcia TatrZ Kuźnic nad Czarny Staw Gąsiennicowy

 Przejście zPrzejście doKolor szlakuCzas
1KuźnicePrzełęcz Między Kopami90 m
2Przełęcz Między KopamiSchronisko Murowaniec20 m
3Schronisko MurowaniecCzarny Staw Gąsiennicowy30 m
 Długość trasy: 2h 20m (5.87 km) Przewyższenia do pokonania: w górę - 700m, w dół - 102m.

mapa serwisu Google kontakt