Zwiedzamy
Szlaki
Zakopane
Zakopane największym polskim miastem w pobliżu Tatr. Jest ono siedzibą powiatu tatrzańskiego. Obecnie znajduje się na terenie województwa małopolskiego, a wcześniej tj. od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego piątego do dziewięćdziesiątego ósmego leżało na terenie województwa nowosądeckiego.
Na łącznej powierzchni prawie 8500 hektarów mieszka prawie 28 tysięcy osób, tym samym Zakopane są drugim co do wielkości miastem na Podhalu (po Nowym Targu).
W granicach zimowa stolica Polski znajduje się również znaczna częśćTatrzańskiego Parku Narodowego (od Doliny Małej Łąki do Doliny Suchej Wody). Ilość turystów przyjeżdżających do miasta znacznie przewyższa liczbę stałych mieszkańców i wynosi między dwa a trzy miliony osób rocznie.
Zanim powstało miasto, na tych terenach znajdowały się osady pasterskie. Prawdopodobnie to król polski Stefan Batory wydał przywilej osadniczy, który niestety nie dotrwał do obecnych czasów. Miało to miejsce w 1578 r. Przywilej ów został zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego w 1670 roku. W 1676 roku wieś Zakopane była zamieszkiwana przez czterdzieści trzy osoby licząc wraz z Olczą i Poroninem).
Na początku zakopane było własnością do króla, a w późniejszych czasach należało do cesarsko-królewskiego skarbu austriackiego. Od 1824 roku zostało sprzedane wraz z dużą częścią gór rodzinie Homolasców.
W osiemnastym wieku na terenie Kuźnic powstała huta żelaza.
Zakopane swój rozkwit zawdzięcza Tytusowi Chałubinskiemu, który to w II połowie dziewiętnastego wieku docenił klimat miasta i zaczął je propagować jako uzdrowisko (oficjalnie w 1886 roku miasto zostało uzdrowiskiem).
W roku 1889 roku miasto wraz z częścią gór nabył Władysław Zamoyski, który stworzył podstawy dla parku narodowego.
Od tysiąc dziewięćset trzydziestego trzeciego roku Zakopane posiada prawa miejskie.
Wśród wielu zabytków miasta warto wymienić Willę Koliba, która jest najstarszym domem wybudowanym w stylu zakopiańskim, który zachował się do tej pory.